Jak jsem v Barmě fotil netopýry

Netopýří jeskyně, jeden z povinných cílů v Hpa Anu, domov nekonečného proudu stovek tisíc netopýrů. To je prostě místo, které musí každý správný milovník přírody navštívit, pokud se vyskytne Hpa An. Já neodolal a také jsem se k této jeskyni vypravil.

Netopýří jeskyně Hpa An

Netopýří jeskyně se nachází pouhých 9 km od města, poblíž řeky Thanlyin v Hpa-an ve státě Kayin. Je to malá jeskyně, do které se nedá vstoupit. Přesto se k jeskyni turisté mohou rozhodně vydat a to v době, kdy z jeskyně při západu slunce vylétají statisíce netopýrů. Když netopýři začnou vylétat, začne skupina místních bubnovat na kýble, tlouct plechovkami o zem a netopýři díky vibracím způsobeným těmito zvuky vytvářejí zajímavé obrazce na obloze během letu. Celá podívaná trvá asi 40 minut. A je to skutečně dechberoucí podívaná.

Nádherné místo s krásným výhledem

Kromě možnosti pozorování netopýrů je od jeskyně nádherný výhled na klikatou, pomalu tekoucí řeku a okolní kopce. Přestože výstup k jeskyni není nijak náročný, tak rozhodně není vhodný pro lidi, kteří mají strach z výšek.

Netopýří jeskyně je vzdálena jen asi 20 – 30 min. jízdy na motorce z Hpa-an. Můžete si vzít i taxi, které stojí (údajně) tam i zpět cca 5 000 kyatů. Já byl v jeskyni 2x a pokaždé jsem jel na motorce. Tu si můžete půjčit přímo v Hpa-an a vřele to doporučuji – díky tomu budete flexibilní a budete mocit omrknout i jiná krásná místa v okolí. Cestou zpátky od jeskyně navíc můžete navštívit i noční trh s jídlem v Hpa-an.

Jeskyně láká nejen zahraniční turisty ale i místní obyvatele. Je to tak úžasná podívaná, že se zde každý večer sejde snad kolem stovky lidí. Pokud jste fotograf, tak se k jeskyni vypravte tak hodinu před západem, abyste si obsadili co nejlepší místo na focení – tedy na samém okraji terasy, odkud je hezký výhled jak na řeku, tak k jeskyni.

Stovky tisíc netopýrů

Jakmile začne zapadat slunce, tak se na obloze objeví draví ptáci. Začnou kroužit vysoko nad stromy. Jsou jich desítky. Během několik minut začnou z jeskyně vylétat první netopýři. Nejprve jich není moc ale po chvíli jsou jich skutečně stovky tisíc. To už ale skupinka místních obyvatel doslova rytmicky buší do plastových kýblů od barev a plechovkami tře o kameny.

Jakmile se ozve úder do kýblů, tak netopíři zareagují na vibrace změnou směru letu. Je to neskutečná podívaná. Místní to nedělají pro potěšení turistů ale proto, aby změnili směr letu netopýrů – ti totiž jinak nalétávají na most, který vede přes řeku. Po mostě vede čtyřproudá silnice a netopýři by mohli dopravu zkomplikovat.

Na začátku jsem zmínil dravce. Ti už ví, co se zde odehrává a vyčkávají na netopýry. Jakmile se netopýři objeví, tak je dravci začnou lovit. Nemají to složité, netopýrů jsou tisíce a tak dravci jen občas naletí do mraku netopýrů a uloví si svou svačinu.

Na netopýry s Fujifilm X-T3

V předchozím příspěvku jsem tu psal o tom, jak jsem ve Vietnamu fotil na Canon EOS 5D IV a pevné ohnisko 35/1.4. Od té doby se změnilo mnohé. Hned po návratu z Vietnamu jsem si pořídil na cesty fotoaparáty značky Fujifilm s APS-C snímačem a na výlety jsem si bral prakticky už jen tyto malinké bezzrcadlovky.

Ohnisku 35 mm jsem zůstal věrný, pořídil jsem si na Fujifilm objektiv 23/1.4, což je po přepočtu cca právě 35 mm. Spolu s tímto objektivem jsem koupil i seťák 18-55/2.8-4. Ačkoliv je to poměrně levný setový objektiv, tak je to vynikající sklo. Je stabilizovaný, ostří rychle a přesně a výstup je také skvělý.

Se seťákem na lov netopýrů

Téměř všechny fotografie netopýrů jsem pořídil právě na onen setový objektiv. Ačkoliv byla téměř tma, tak výstup z Fujifilm X-T3 je hodně dobrý i na vyšší ISO. Seťák se skvěle chytal i za zhoršených světelných podmínek a umožňoval mi univerzálně měnit ohnisko podle potřeby.

Netopýři z jeskyně vylétají cca 40 minut ale obrazce na nebi tvoří maximálně polovinu toho času, pak už jich je méně a méně. Takže člověk musí za 40 minut nafotit jak obrazce na nebi, tak reportáž z okolí – turisty koukající na nebe a domorodce mlátící do sudů. Je to celkem honička ale já jsem poměrně pohotový a tak se to dalo zvládnout a dovezl jsem si, myslím, docela povedené fotky. Pomohla mi k nim ale právě tato špičková technika.