Fujifilm X-T3 recenze

Fotoaparát Fujiiflm X-T3
Fotoaparát Fujiiflm X-T3

Tuto recenzi píšu v době, kdy se šeptá o tom, že má za měsíc nebo dva vyjít nový Fujifilm X-T4. Ale na rovinu přiznávám, že zkrátka nemám času nazbyt a že s X-T3 jsem fotil hlavně na výletech, ve chvílích volna a na cestách. Teď, když píšu tyto řádky, je tomu asi týden, co jsem se vrátil z měsíčního putování po Barmě. Tam jsem fotil a točil právě na Fujifilm X-T3 a jsem tedy plný dojmů a vjemů. Takže pojďme na to. Tady je moje recenze foťáku Fujifilm X-T3.

Fotoaparát Fujifilm X-T3 s vyklopeným displejem
Fotoaparát Fujifilm X-T3 s vyklopeným displejem

Vím, že s recenzí na Fujifilm X-T3 přicházím docela pozdě. Většina YouTuberů, Instagrammerů a podobných „Rů“ už mám dávno na testování jejího nástupce. Ale já byl zkrátka s Fujifilm X-T20 stále spokojený a neměl jsem moc důvod na upgrade. Ten důvod nastal až ve chvíli, kdy jsem začal točit do 4K s 30 fps a zlákala mě možnost točit i do 4K s 60 fps a pak si video hezky zpomalit. Takže jsem si pořídil Fujifilm X-T3 a X-T20 jsem prodal. Brutálně pod cenou a teď toho docela lituji. Byl by to skvělý záložní foťák.

Hned na začáku mohu bez výčitek napsat, že nějaký výrazný skok kupředu, co se týče kvality obrazu, jsem nezaznamenal. Dokonce jsem četl pár recenzí, kde řešili, že X-T3 na vyšší ISO šumí víc, než Fujifilm X-T20. Já ale moc fotky neprohlížím ve zvětšení 1:1, takže to nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Mně šlo spíš o upgrade video funkcí a upgrade v oblasti focení jsem bral jako bonus.

Balení a příslušenství

Fujifilm X-T3 vám přijde ve stylové černé krabici a je radost jej vybalobat. X-T3 je dodávána s novou baterií NP-W126S, nabíječkou BC-W126S, krytem těla, kabely, ramenním popruhem a hromadou dokumentů. Navíc dostanete i roztomilý externí blesk, který jsem nikdy ani nezkusil a zůstal ležet zabalený v krabici.

Horní strana fotoaparátu Fujifilm X-T3
Horní strana fotoaparátu Fujifilm X-T3

První dojmy

Fujifilm X-T3 je oproti mé staré X-T20 „mnohem“ větší. X-T20 byla prcek. Ale když porovnám Fujifilm X-T3 s Canon 5D IV, tak je Fuji stále mrňous a vše je v pořádku. Je to ideální foťák na cesty. Působí docela bytelně a design je zkrátka nádherný. Je to retro foťák, na který se dobře kouká.

Když Fujifilm X-T3 vybalíte, tak vás čeká klasické nastavení foťáku. Tedy volba časového pásma a volba jazyka. Já si nastavuji angličtinu, protože většina návodů na internetu je v angličtině. Nicméně, dají se najít i návody v češtině na základní nastavení, takže nezoufejte. Když tohle všechno nastavíte, tak je foťák připravený k focení.

Parametry Fujifilm X-T3

  • 26 Mpx APS-C snímač X-Trans IV CMOS
  • X-Processor 4
  • Bajonet X
  • 4K 60 FPS video v 10 bitech
  • 3,69 Mpx hledáček s obnovovací frekvencí až 100 snímků/s
  • rozsah ISO 160 – 51 200
  • až 11 snímků/s smechanickou závěrkou
  • 2,16 Mpx fázová detekce autofocusu pokrývá 100 % čipu
  • dotykový výklopný LCD
  • nejkratší expoziční čas 1/8000 s
  • nejdelší expoziční čas 30 s
  • WiFi
  • rozměry 32.5mm x 92.8mm x 58.8mm
  • hmotnost těla je 539g vč. baterie
Zadní strana fotoaparátu Fujifilm X-T3
Zadní strana fotoaparátu Fujifilm X-T3

Odolnost a konstrukce těla

Tělo X-T3 působí dost robustně a bytelně. X-T3 je vyrobena ze slitiny hořčíku a tak by měla prý něco vydržet. Podle oficiálních informací je tělo utěsněné proti prachu a vlhkosti. Tohle neposoudím, protože v dešti ani v prachu jsem s ní nefotil. Ale co jsem četl zkušenosti ostatních majitelů X-T3, tak s ní fotí jak v lijácích, tak na poušti a prý je to nezmar. Nicméně jsem zaznamenal jeden malý problém. Ten se týká povrchové úpravy těla. Přijde mi, že je docela odlfláklá a že se na ní asi krapet šetřilo. Foťák nosím v neoprenovém pouzdru a i přesto se po měsíci focení hrany ohoblovaly až na hořčík. Na techniku jsem puntičkář a nikdy jsem tak rychlé obroušení hran u jiných foťáků nezaznamenal. Ani u předchozí X-T20. Samozřejmě to nemá na funkci vliv ale je to takový malý kaz na kráse. Sleduji ale podobné stížnosti i u konkurenčních značek a nových modelů foťáků. Asi se šetří, kde to jen jde.

Guma se zatím neodlepuje ani po měsíci v Barmě, kde byla vlhkost vzduchu i teplota vyšší. Takže Fuji nejspíš objevilo fajn lepidlo, které už opravdu drží.

Co se týče odolnosti těla, tak ještě zmíním, že X-T3 by měla fungovat i při teplotách dosahujících až -10 °C. Loni jsem fotil s X-T20 v teplotách okolo -15°C a zvládla to celkem bez problémů, i když garantovaná funkčnost je při teplotách max. do 0°C. Takže usuzuji, že X-T3 zvládne teď ještě mnohem víc a už se těším, až pořádně přituhne a já ji vemu provětrat někam na Praděd.

Samozřejmě si člověk musí dávat pozor na baterky, které tak odolné nejsou a měli byste je schovávat někde v teple pod bundou, ideálně v kapse – zkrátka si na prsou hřejte své Fuji baterky.

Kaple na sv. Hostýnu vyfocená na Fujifilm X-T3 s objektivem Fujifilm XF 10-24/4
Kaple na sv. Hostýnu vyfocená na Fujifilm X-T3 s objektivem Fujifilm XF 10-24/4

Ergonomie

Pokud máte větší ruce, tak budete mít asi ze začátku trochu problém. Mně například pořád koukal pod foťákem malíček a při delším focení už mi brněly prsty. Viděl jsem nějaké tutoriály, kde lidé používali nejrůznější speciální úchopy, ale přijde mi to jako nesmysl. Řešením je, buď si na to zvyknout, a nebo si pořídit „L-Plate“. Čímž ale přijdete o výhodu malého foťáku, pro kterou si X-T3 nejspíš kupujete. Já si na to po čase zvykl a tak nějak jsem to přestal vnímat. X-T20 byla ještě menší a neměl jsem problém s ní denně fotit.

Tlačítko spouště

Oproti mé předchozí Fuji, tedy X-T20, je tlačítko spouště volné a chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykl. Jakoby bylo úplně uvolněné a občas se mi stalo, že jsem vyfotil nechtěně fotku. Někdo to řeší nákupem dalšího tlačítka, které se dá našroubovat do toho na těle foťáku. Je fakt, že tato tlačítka spouště jsou občas designově hodně zajímavá. Pokud vás to zajímá víc, tak na ebay.com dejte hledat „Fuji Shutter Release Button“ a můžete si hned vybrat z velmi bohaté nabídky tlačítek, která začíná na cenách od 50Kč až po vyšší stovky a tisíce Kč.

Velikost a hmotnost

Rozměry jsou téměř totožné, jako u předchůdce, tedy X-T2. Oproti X-T20 je X-T3 docela macek ale pořád je to malý a skladný foťák, který v pohodě schováte i v menší fotobrašně přes rameno. Abych byl konkrétní, tak X-T3 váží 489g a X-T20 váží 333g – bez baterek a bez karet. Rozdíl je tedy něco přes 150g. V rukou to asi poznáte ale v batohu je ten rozdíl zanedbatelný.

Slot na SD karty a USB-C

X-T3 má oproti X-T20 velkou výhodu v tom, že je osazena 2 sloty na SD karty. Pokud se tedy focením živíte a fotíte často zakázky, tak jistě využijete druhý slot jako zálohu. Pokud zase jezdíte s X-T3 na dovolenou, tak druhým slotem můžete osadit druhou kartu a nemusíte se pak trápit s tak častou výměnou karet.

X-T3 je nově osazena USB-C a může se přes USB-C i nabíjet. Pokud máte MacBook z roku 2016 nebo novější, tak to můžete zkusit. Navíc si takto do laptopu můžete natahat z fotoaparátu i fotky. Ušetříte si tak místo, které by zabíral kabel a čtečka SD karet.

Zimní les focený na Fujifilm X-T3
Zimní les focený na Fujifilm X-T3

Volič korekce expozice

Korekci expozice používám poměrně často a naučil jsem se voličem otáčet i ve chvíli, kdy mám foťák u oka a fotím. Výhodou bezzrcadlovek Fuji je, že vidíte v hledáčku reálnou expozici – takže víte, jak bude fotka vypadat. Proto si můžete s korekcí expozice hezky hrát během focení a vždy máte přehled o tom, jak moc jste fotku přeexponovali nebo podexponovali.

Volič ISO

Volič hodnoty ISO je pro mě nepoužitelný. Musíte zamáčknout pojistku, abyste si mohli navolit ISO. A pokud si chcete nechat trvale odjištěnou pojistku, tak se vám v brašně stejně bude zamačkávat. Můžete si ISO sice namapovat jinam ale já přišel velmi brzy na elegantnější řešení v podobě používání ISO AUTO. Nastavíte si hodnoty ISO mezi kterými se chcete pohybovat + nejdelší čas závěrky a pak už pracujete prakticky jen s nastavením clony, pokud fotíte na prioritu clony jako já. Funguje to skvěle a na volič ISO vůbec nesahám.

Fotka mnichů na ulici v Barmě Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
Fotka mnichů na ulici v Barmě Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
Most v Mandalaj - Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
Most v Mandalaj – Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4

Q Menu

Q Menu je vlastně jakési rychlé menu, do kterého se dostanete přes tlačítko Q. Já jej moc nevyužívám, fotím prakticky s jedním nastavením celé dny. Nicméně je fajn, že Q Menu si můžete podle potřeby upravit. Můžete si navolit, jaké funkce tam chcete mít a můžete si jednotlivé funkce přeuspořádat a změnit jejich pořadí.

Tlačítko pojistky bajonetu

Objektivy měním celkem často a tak často používám i tlačítko pojistky bajonetu. Nemám mu asi co vytknout. Chce to trochu praxe a zvládnete si vyměnit objektiv i bez toho, abyste jeden z měněných objektivů museli odkládat.

Autofocus – automatické zaostření

Automatické zaostřování je asi tou nejdiskutovanější funkcí všech foťáků – možná je na stejné pozici, jako šum na vyšší ISO. Ostření je zkrátka potřeba a pokud funguje špatně nebo vůbec, tak je v dnešní době takový foťák nepoužitelný. Jsem zvyklý ze zrcadlovek, že je u fotek dost velký odpad právě díky špatnému zaostření. Některé objektivy mívají front/back focus. Zkrátka jsou s tím problémy.

U bezzrcadlovek Fuji tyhle problémy nehrozí. Četl jsem, že u starších modelů si na ostření uživatelé stěžovali. Například Fujifilm X-E1 měl prý nepoužitelné kontinuální zaostřování – pokud jste s ním fotili víc jak několik minut, tak byl foťák schopný vysát dokonale vaši baterku. Tohle ale u novějších těl, jako je X-T3, nehrozí. Ostření je doslova boží. AF se chytá i v šeru a skutečně jsem snad nikdy neměl neostrou fotku. Vyjma situace, kdy jsem si za to mohl sám.

Fotím na středový ostřící bod a nepoužívám ten úplně nejmenší bod. I když fotím například na Fujifilm XF 23/1.4 na clonu f/1.4, tak nemám problém chytit to, co chci mít ostré. Ostření u X-T3 se rozhodně nemusíte bát, na AF je u tohoto foťáku spolehnutí.

Parlament v Budapešti při západu slunce - Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
Parlament v Budapešti při západu slunce – Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
Západ slunce v Barmě - Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
Západ slunce v Barmě – Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4

AF-C ve videu

Používám často AF-C, tedy kontinuální zaostřování, ve videu. Na cestách u akčnějších scén to asi ani jinak nejde a na turistická videa je to ideální režim. AF-C je spolehlivé a pokud se s tímto režimem ostření naučíte, tak čase ani moc neskáče mezi objekty ve videu.

Face a Eye Detection

Ostření na obličej nebo na oko – Face a Eye Detection. Tyto funkce jsem nikdy nevyužil ale údajně fungují parádně. Ostření na oko funguje skvěle prý i u kontinuálního ostření, kdy si hezky drží zaostřený zvolený cíl. Můžete to vyzkoušet a dát mi vědět.

Sekvenční snímání

X-T3 umí střílet jako kulomet. Moc nechápu, jak někdo může fotit např. 30 snímků za sekundu – to už je video, ne? Ale dobře, zmíním tu parametry sekvenčního snímání, kterými se X-T3 chlubí:

  • 8 fps (mechanická závěrka)
  • 11 fps (mechanická závěrka)
  • 20 fps, elektronická závěrka
  • 30 fps, 1.25× crop, elektronická závěrka – OK, tohle je pro mě docela sci-fi
X-T3 je nenápadný foťák ideální na cesty
X-T3 je nenápadný foťák ideální na cesty
Most v Budapešti - Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
Most v Budapešti – Fujifilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
X-T3 skvěle zvládá i vyšší ISO - například zde ISO 6400
X-T3 skvěle zvládá i vyšší ISO – například zde ISO 6400

Hledáček EVF

X-T3 ná EVF hledáček s rozlišením 3,69 milionu pixelů. Je to stejný hledáček, jako má X-H1, což je o více než 1 milion pixelů víc, než u X-T2. Když jsem ale koukal do kamarádovy X-T2, tak jsem rozdíl neviděl. Hledáček je úžasný a neskutečně mě baví možnost vidět reálnou expozici fotky. Vidíte vlastně ihned, jak bude fotka vypadat. To u zrcadlovky nezažijete. Pokud potřebujete, tak jde obraz v hledáčku o něco zmenšit. Takže pak máte kolem obrazu černý rámeček, kde jsou informace o nastavení foťáku. Obraz se neořízne, jen se zmenší. Je to bezva u situací, které jsou méně přehledné a kde potřebujete rychle komponovat – například u sportu.

LCD

LCD je výklopný a dotykový. Já jej téměř nezapínám. Fotím i natáčím na cestách převážně přes hledáček. Jen pokud natáčím scénu, kde potřebuji dát foťák níž nebo výš, tak LCD zapnu a vyklopím. To, že je LCD dotykový jsem si uvědomoval ze začátku prakticky pořád – i když jsem měl LCD vypnutý, tak reagoval na dotyk a při focení jsem si nosem měnil ostřící bod. Takže si tuhle úžasnou funkci nezapomeňte vypnout. Funkci dotykového displeje tedy nevyužívám. Ale věřím, že například kameramani ji využijí.

Video

S X-T3 můžete natáčet video v rozlišení 4K a dokonce ve 4K/ 60fps ve formátu H.265/HEVC a datovým tokem 200Mbps. Pro kameramany naprostá bomba. Já na cestách natáčel jen du FullHD ale už jsem si zkoušel i 4K a ten obraz je dokonalý. Video z X-T3 se dobře barví a celkově se s ním velmi dobře dál pracuje.

Co mě ale stále vytáčí je absence tlačítka pro nahrávání videa. Pokud fotím a chci hned natáčet, jako typický turista, tak musím přepnout foťák voličem do režimu video a pak spouští zapnout nahrávání videa. Ostatní foťáky bývají osazeny tlačítkem pro video, kterým můžete nahrávat video i v režimu focení s nastavením, které máte navoleno na fotku.

Pohled z Rybářské bašty na parlament - Fujfilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
Pohled z Rybářské bašty na parlament – Fujfilm X-T3 + Fujifilm XF 18-55/2.8-4
Fujifilm X-T3 můžete brát i do opravdové zimy, sneze totiž i mráz
Fujifilm X-T3 můžete brát i do opravdové zimy, sneze totiž i mráz
X-T3 je na cestách k nezaplacení - neápadný foťák, který se vleze i do malé brašny
X-T3 je na cestách k nezaplacení – neápadný foťák, který se vleze i do malé brašny

Obrazová kvalita fotek

X-T3 je osazen novým čipem 4. generace, konkrétně jde o 26.1MP APS-C X-Trans CMOS 4 senzor. Pro mé potřeby je výstup bezva a fotky jsou použitelné i na vyšší ISO. Fotím do formátu .raf a fotky dál upravuji v Lightroomu. S X-T20 jsem si prošel dlouhou cestu, kdy jsem se učil rafy z Fuji upravovat a přiznám se, že to nebylo vůbec snadné. Teď mám již pěknou paletu presetů, které mi celkem obstojně fungují i na X-T3. Je úžasné, co všechno jde z rafů vytáhnout. Kvalita fotek je srovnatelná s fotkami z mnohem dražších těl konkurenčních značek. I proto si myslím, že X-T3 se vyplatí.

Výhody a nevýhody Fujifilm X-T23

Klady

  • malý a skladný fotoaparát
  • hezký retro design
  • skvělá kvalita obrazu
  • přesné ostření
  • dostatek světelných objektivů
  • slot na 2 SD karty
  • 4K video s 60 fps

Zápory

  • lak náchylný na oděr
  • absence tlačítka pro natáčení videa

Závěr

Nákupu X-T3 nelituji, je to úžasný foťák, který toho za tu cenu umí opravdu hodně. Pokud rádi cestujete, tak doporučuji kombinaci Fujifilm X-T3 + objektiv Fujifilm XF 18-55. Fotky z X-T3 jsou použitelné jak na web, tak do médií a nebojím se z ní tisknout i opravdu velké formáty. Dokonce i vyšší ISO, například kolem 6400, je stále použitelné. Na Fuji se navíc dají koupit celkem levně zajímavé objektivy a přes redukce můžete používat i stará manuální skla.

Budu rád za jakékoliv připomínky a nebo dotazy. Máte podobné nebo jiné zkušenosti s Fujifilm X-T3? Klidně se ozvěte. Pravidelně publikuji fotky na Instagramu, takže jej nezapomeňte omrknout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *