Jsem český dokumentární svatební fotograf

Dokumentární svatební fotograf je často označován jako reportážní svatební fotograf nebo svatební fotožurnalista, nicméně v podstatě se jedná o totéž – pozorovatelský a nenápadný přístup k fotografování svatby. Zjednodušeně řečeno, každou svatbu dokumentuji stejným stylem tak, abych nezasahoval do děje svatby. To vám umožní plně si vychutnat to, co bude bezpochyby jedním z nejdůležitějších dnů ve vašem životě. Najít správného dokumentárního svatebního fotografa je mimořádně důležitý úkol a já jsem proto nesmírně rád, že jste zavítali právě na můj web.

Nejlepší a nejcennější schopností profesionálních svatebních fotografů je být během svatby výjimečně diskrétní a neviditelný. To jim umožňuje vytvářet velmi upřímné svatební fotografie, které autenticky vystihují svatební den. Schopnost komponovat dokonalé snímky bez toho, aby fotograf zasahoval do děje svatby je nesmírně důležitou vlastností správného svatebního fotografa.

Emoce a opravdová radost

Svatby jsou pro dokumentárního svatebního fotografa skvělou příležitostí, jak může zachytit emoce a lidskou radost – rozmanitost emocí v průběhu dne dělá svatební den opravdu jedinečným – nervozita před svatebním obřadem a pak radost ze svatby, po které často následuje trocha smutku, když se třeba během proslovů vzpomíná na nepřítomnou rodinu a přátele, a pak se vše uzavře dávkou nekonečné energie a nadšením z tance a zábavy.

Přirozený přístup k fotografování svateb

Cílem dokumentárního přístupu, který uplatňuji jako svatební fotograf, je zachytit velmi autentické okamžiky, které se během svatby přirozeně odehrávají. Navíc, pokud je tento přirozenější, dokumentární svatební přístup skutečně zvládnutý, styl svatebních fotografických kolekcí a jednotlivých snímků zprostředkuje téma a scénu upřímně a autenticky. Pro mě výše uvedené hodnoty daleko převyšují všechny kvality, které by snad mohl mít hezký, ale relativně bezvýznamný přestylizovaný portrét.

Při práci svatebního fotografa je vždy potenciál vytvořit neuvěřitelně poutavé snímky – jejich jádrem je silný příběh a kontext. Svatby jsou však poměrně náročnou disciplínou, kdy během několika málo okamžiků probíhá neskutečně mnoho událostí a neopakovatelných momentů. Já mám to štěstí, že jsem mohl fotit ve světě reportáže, které mě dokonale připravily na dráhu svatebního fotografa. Naučily mě být pohotovým a rychle reagujícím fotografem.

Fotografický příběh

Jednoduše řečeno, dokumentární svatební fotografie je umění vyprávět příběh prostřednictvím fotografií. Pokud se rozhodnete pro tento styl, nebude váš svatební fotograf během vaší svatby diktovat ani řídit průběh svatby, ale spíše zachytí skutečné okamžiky tak, jak se během dne přirozeně objevují – nic vynuceného – jen autentické a upřímné svatební fotografie.

Mé dlouholeté zkušenosti svatebního fotografa mě naučily, že za každým rohem a v každé malé uličce města se skrývá příběh, který se dá vyprávět.

Reportážní svatební fotografové se zaměřují na přirozené emoce a vzrušení z průběhu svatebního dne, aby zachytili skutečnou podstatu svatby: osobnosti, atmosféru, klíčové fáze a všechny krásné malé okamžiky mezi nimi.

Svatební fotografie je rodinnou památkou

Je dojemné vědět, že tolik nevěst a ženichů vkládá do mých rukou takovou důvěru, je to pro mě skutečná a nefalšovaná čest, že se mohu živit jako svatební fotograf a vytvářet velmi osobní a intimní kolekce snímků, o kterých vím, že se v příštích letech stanou rodinnou památkou.

Jsem nesmírně hrdý na to, že jsem byl najat k fotografování takových ovýznamných okamžiků. Není to jen fotografování svatby, nebo alespoň tak, jak to vnímá většina lidí, je to reportáž ze života – silná, emotivní svatební fotografie. Snímky těch maličkostí, které často zůstávají nepovšimnuty, těch jemných emocí a nuancí, které jsou jedinečné pro každou svatbu, pro každou rodinu a pro každý pár.

Záleží na detailech

Jednoduchost reportážních svatebních fotografií může popírat dovednosti, které jsou od svatebního fotografa vyžadovány. Dovednosti, které zahrnují dokonalé načasování, intuitivní rozmístění a sympatické vnímání těch nejjemnějších interakcí mezi nevěstou, ženichem nebo svatebními hosty.

Tento typ reportáží je velmi důležitý a neuvěřitelně osobní. Snímky jsou plné souvislostí a kladou důraz na prostředí kolem fotografované osoby spíše než na prostou fotografii portrétu, která klienta bezpochyby zcela jasně přenese do konkrétního okamžiku. Konečným výsledkem je nadčasová a velmi významná práce, která má na klienty silný emocionální dopad.

Díky správným lidským dovednostem se nemusíte k lidem plížit nebo se před nimi schovávat, abyste jim „ukradli duši“, opravdu je možné, aby vás jako fotografa na svatbě přijali i ti, kteří se fotoaparátů stydí.

Nejprve si však musíte osvojit schopnost okamžitě dát lidem naprostou důvěru ve své schopnosti. Dobrý sociální, reportážní, dokumentární nebo fotožurnalistický svatební fotograf bude mít v první řadě vynikající schopnosti jednat s lidmi, což je v oboru svatební fotografie příliš často opomíjená vlastnost. Pokud je kompetentní fotograf schopen pracovat s lidmi, umožňuje mu to navázat pozitivní vztah s fotografovanou osobou a plynule se stát součástí velmi osobních a často soukromých okamžiků a ztotožnit se s nimi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *