10 tipů jak na dokonalou svatbu v těhotenství

Nejprve mi dovolte vám pogratulovat! Miminko a svatba jsou dvě velké životní události, které se mohou na první pohled zdát poněkud skličující, když se spojí, ale s několika malými úpravami harmonogramu svatebního dne, oblečení, rozpočtu a menu můžete naplánovat nádherný svatební den, i když jste těhotná. Věřte mi, vím o čem píšu, svatby fotím přes deset let.
Těhotenství během plánování svatby může být pro někoho jakýmsi narušením plánů. Už tak je stresující dávat dohromady svatbu a teď máte ještě řešit dětský pokojíček, oblečení a výbavu pro miminko.

Těhotenství je jedním z nejzajímavějších období v životě jakždé ženy, a spolu se svatbou představuje v životě člověka nesmírně výjimečný milník. Prožívat obojí najednou je jedinečný pocit, který může váš den učinit ještě vzácnějším a významnějším.

Většině párů trvá plánování svatby v průměru 10 měsíců, takže ať už se jedná o plánované těhotenství, nebo o šťastné překvapení, je pravděpodobné, že v době, kdy už víte, že máte na cestě uzlíček radosti, jste už začali plánovat svatbu.

Záleží jen na vás, zda se rozhodnete své svatební plány pozastavit, nebo budete pokračovat, ale můžu vám garantovat, že ať už se rozhodnete jakkoli, těhotenství vám nezabrání v tom, abyste prožili svůj vysněný den spokojeně a s radostí.
Díky chytrému plánování a mým radám může vaše plánování svatby proběhnout hladce a vy se přitom budete starat o šťastné a zdravé miminko.

Měla bych pokračovat v plánování svatby, když jsem těhotná?

To je samozřejmě zásadní otázka a bude zcela záviset na tom, kdy se má konat vaše svatba a kdy máte termín porodu. To je první otázka, nad kterou si musíte jako pár sednout a rozhodnout se.

Termín porodu máte před svatbou

Zamyslete se nad tím, jak bude fungovat časový harmonogram vaší svatby, když jste nedávno porodila. Rozhodně můžete mít svatbu nedlouho po porodu, ale bude to vyžadovat určité úpravy vašich plánů.

Je toho hodně, co je třeba zvážit a čemu se budu věnovat podrobněji dále v článku, jako jsou finance, vaše pohoda a to, zda druh svatby, kterou pořádáte, odpovídá situaci (např. svatba v zahraničí pravděpodobně není dobrou volbou), ale je tu také spousta výhod, které přináší to, že vaše miminko bude ve váš velký den s vámi. Upřímně řečeno, opravdu záleží na tom, jak daleko od sebe jsou datum porodu a svatby – a i když od sebe nejsou tak daleko, záleží na tom, co vám připadá správné a komfortní.

Termín porodu máte přibližně v době svatby

Pokud se datum porodu blíží datu svatby, je pravděpodobně nejlepší svatbu odložit. Možná se to dá zvládnout, pokud se jedná o malou svatbu na matrice, ale musíte mít na paměti, že v těžkém těhotenství budete velmi unavená, hrozí zdravotní problémy a určitě nechcete rodit na svatbě (i když pro mě jako fotografa by to bylo jistě hodně zajímavé).

Termín porodu máte po svatbě

To je nejčastější scénář, protože mnoho párů zjistí, že otěhotněly během plánování svatby nebo přesunuly svatební den tak, že termín porodu vychází po svatbě.

V závislosti na tom, jak daleko jste, budete pravděpodobně muset udělat jen velmi málo úprav – může jít o určité přizpůsobení svatebních šatů a nalezení alternativy zábavy bez alkoholu pro rozlučku se svobodou a pro přípitky v den svatby.

10 tipů pro těhotné nevěsty a jejich nejlepší svatební den

1. Přizpůsobte načasování svého svatebního dne

Druhý trimestr je pro těhotné nevěsty často nejvhodnějším obdobím pro svatbu. Měla byste mít za sebou fázi ranních nevolností, bříško ještě tak akorát a stále dostatek energie na to, abyste zvládla den oslav. Pokud můžete svou svatbu posunout dopředu nebo dozadu na druhý trimestr, položil bychom vám tuto otázku.

Pokud plánujete své těhotenství na svatbě utajit, tak vězte, že bříško se obvykle začíná objevovat mezi 12. a 16. týdnem, takže nejlepší bude, když se budete vdávat v prvním trimestru. Ve třetím trimestru se již budete poměrně snadno unavovat – to by vás od svatby nemělo odradit, znamená to jen několik změn.

Možná bude lepší dopolední obřad s obědem a podvečerním krájením dortu a prvním tancem, abyste si zvládla užít opravdu celou svatbu.

Před samotným velkým dnem také myslete na své tělo. Zjistila jste, že máte ranní nevolnosti? Možná byste měli svatbu lehce upravit a posunout na později obřad s večeří za soumraku. Jste naopak vyčerpaná k večeru? Pak svatbu uspořádejte dopoledne s odpolední zábavou. Svatební dodavatelé budou mít jistě pochopení a rádi se vám přizpůsobí.

2. Chytře si rozvrhněte rozpočet

Děti jsou nákladný koníček a svatby nejsou levnou záležitostí: to jsou dvě univerzální pravdy. Těhotenství vás možná přiměje přehodnotit své priority, ale také vás možná ještě více utvrdí ve vašich současných plánech.

Doporučuji, abyste o finance včas probrali s každým, kdo by mohl přispět na váš svatební den. Budete muset přesně vědět, s jakou částkou pracujete jako se svatebním rozpočtem a kolik musíte mít našetřeno na miminko a všechny kočárky, autosedačky, hračky, oblečení a pleny, které s ním přijdou. Zvlášť pro mladé páry je svatba a současně miminko docela těžkým zásahem do rozpočtu.

Může se stát, že miminko svatbu finančně „vyčerpá“, a to je v pořádku. Svatbu můžete odložit na dobu, až po narození miminka znovu našetříte, nebo můžete uspořádat malý, levný civilní obřad před narozením dítěte a velkou hostinu nechat na později.

Jak vaše dítě, tak vaše svatba jsou pro vás nesmírně důležité, ale zdraví a zaopatření miminka by mělo být na prvním místě a nikdo by neměl být rozladěn tím, že svatbu odložíte, dokud ji nebudete moci uskutečnit v daný termín.

3. Pořiďte si pohodlné svatební šaty

Vaše tělo se bude v průběhu těhotenství rychle měnit. Pokud jste si již zakoupila svatební šaty, mohou vám stále sedět, pokud jsou splývavého, volného střihu, v opačném případě budete možná potřebovat kreativní úpravy, například změnu zipů na šněrování, vyjmutí boků a změnu linie pasu na empírový styl. Každý dobrý salon s tím má zkušenosti a dokáže vám poradit. Případně můžete šaty vyměnit za jiné.

Pokud začínáte s hledáním šatů nebo víte, že budete potřebovat náhradní šaty, doporučuji koupit těhotenské svatební šaty.

Těhotenské svatební šaty mají empírový nebo áčkový pas, který sedí nad bříškem a buď se natáhne, nebo přes něj splývá dolů. Často jsou lehké, vyrobené z prodyšných, měkkých látek a velmi pohodlné na celodenní nošení.

Existují samozřejmě i šaty a kombinézy pro těhotné nevěsty, které obepínají postavu a díky nimž se budete cítit sexy a šik – a proč byste se ve svůj den neměla cítit sexy?

Nejdůležitější je, aby svatební šaty byly pohodlné a dobře seděly na těle.

4. Udržujte své svatební dodavatele v obraze

Říct to provozovateli místa konání a dodavatelům vám možná mezi vším tím vzrušením vypadne z hlavy, ale jsou to důležití lidé, kterým byste to měli dát vědět. Já jako svatební fotograf jsem rád, když vím, že budu fotit těhotnou nevěstu – mohu podle toho upravit čas a místo fotografování portrétů.

Cateringová společnost: Je důležité, abyste o své situaci informovali dodavatele jídla a občerstvené, protože možná bude muset jídlo úplně upravit nebo zajistit něco jiného jen pro vás. Udržujte velmi nízkou hladinu kofeinu a vyhýbejte se alkoholu. Vaše cateringová společnost vám v případě potřeby poradí.

Místo konání: Místo konání bude velmi flexibilní a pomůže, kde bude moci. Může to znamenat přidání židlí do přední části obřadu, abyste si mohli v případě potřeby s ženichem oba sednout. Domluvte se s místem konání hostiny na čase, do kdy bude hostina pokračovat, a nechte své hosty pokračovat v zábavě – vašim hostům nebude vadit, že odejdete, až budete potřebovat.

Svatební koordinátorka: Pokud máte svatební koordinátorku, bude spolupracovat s vašimi dodavateli, aby zajistil nejlepší načasování dne a zohlednil vaši zvýšenou únavu v průběhu plánování svatby. Důvěřujte své koordinátorce a nechte ji převzít část vašeho stresu.
Fotograf: Zkušený fotograf vždy zajistí, že nevěsta a ženich budou na svatebních snímcích vypadat úžasně, bez ohledu na jejich postavu. Svatební fotograf se musí co nejdříve dozvědět o všech změnách v pořadí svatebního dne a měl by vědět také o vašem těhotenství.

DJ nebo kapela: Pokud jste unavení, nemusíte zůstat na parketu až do poslední písničky, proto si s DJ promluvte a upřednostněte písně, na které si zoufale chcete zatančit dříve během večera. Máte s družičkami nějakou speciální píseň, na kterou chcete tančit? Existuje nějaká pomalá píseň, o kterou se bezpodmínečně musíte podělit se svým novomanželem? Upozorněte na to DJe nebo kapelu. Vyjdou vám jistě rádi vstříc.

5. V případě potřeby zjednodušte své plány

Možná zjistíte, že nejlepším řešením pro upravení svatebního dne je zjednodušení vašich plánů, a budete muset co nejdříve informovat své svatební dodavatele a plánovaných změnách.

Opravdu oblíbenou možností je civilní obřad na matrice, po kterém následuje uvolněný pozdní oběd v restauraci. Mnoho párů si takovou komorní svatbu dokonale užije a zjistí, že je to fantastická intimní oslava s blízkými. Po narození dítěte může následovat ětší oslava.

Nebojte se ani snížení počtu hostů. Ti to pochopí a budou se těšit, že s vámi budou moci slavit, až nastane ten správný čas.

6. Připravte se na silné emoce

Téměř určitě budete plakat. Opravdu, věřte mi. Vaše hormony budou bouřit a štěstí, vzrušení, nervy a radost o sobě dají vědět – pravděpodobně skrze slzy. Ujistěte se, že vaše svědkyně má po ruce kapesníčky a vaše vizážistka používá voděodolnou řasenku.

Moje nejlepší rada zní: snažte se zůstat co nejklidnější (což se snadněji řekne, než udělá, já vím!). Určete někoho, kdo bude mít v den svatby na starosti případné problémy (skvělá volba je rodič nebo sourozenec), a ujistěte se, že si odpočinete, když to vaše tělo bude potřebovat.

7. Mějte po ruce svačinu

Většina nevěst si stěžuje, že ve svůj svatební den nevidí ani jedno občerstvení. Většinou občerstvení spořádají hosté, protože nevěsta se vítá s rodinou a kamarády a když už přijde ke stolu s nově doplněnými chlebíčky, tak je hned povolána k dalším aktivitám.

Pověřte svědkyni, aby měla v tašce nějaké malé občerstvení, například sušené ovoce a oříšky, a něco schovejte do auta mezi obřadem a hostinou. Požádejte místo konání svatebního obřadu/cateringovou firmu, aby pro vás a vašeho partnera připravila nějaké kanapky, a po obřadu si vyhraďte 10 minut na společné setkání, než vstoupíte na recepci nebo se půjdete vyfotit se svatebčany.

8. Nesrovnávejte se s ostatními těhotnými ženami

Srovnávání je zloděj radosti – a může naštvat i vás. Nesrovnávejte se s těhotnými hosty a jejich hladinou energie – oni přece svatbu právě nedotáhli do konce. A nesrovnávejte se s ostatními těhotnými nevěstami na internetu – na fórech, Pinterestu, Instagramu, facebookových skupinách atd.

Musíte naslouchat svému tělu a být věrná svému fyzickému i duševnímu zdraví. Fotografie na Instagramu vám nemůže říct, jak se někdo cítí uvnitř, a pokud se kvůli sledování někoho cítíte hůř, přestaňte ho sledovat. Chraňte především své zdraví a energii.

9. Jak se chovat k bříšku na svatbě?

Pokud chcete, udělejte z bříška hvězdu na každé fotografii a vyfoťte jich co nejvíc. Chystáte se přivést na svět nový život a máte dovoleno se těšit z miminka, jak jen chcete. Vaše budoucí dítě bude v ten den opravdu vaším nejlepším doplňkem. Miluju nevěsty, které se nestydí za svoje bříško a hrdě s ním pózují na všech fotkách. To je prostě pošušňáníčko, takovou nevěstu fotit.

10. Vyberte si vhodnou svatební cestu

Možná se rozhodnete odložit líbánky, ale pokud jste dostatečně brzy v těhotenství, můžete si udělat kombinované líbánky a líbánky s miminkem.

Dobře si promyslete, jaká destinace vám bude vyhovovat. Pobyt ve městě je v zásadě krásný, ale může zahrnovat mnoho chůze, která si vybírá svou daň. Skvělou volbou je dovolená v letovisku nebo na pláži, kde si můžete dopřát těhotenskou masáž v lázních, nasát trochu vitamínu D a jemně si zacvičit v bazénu.

Líbánky i babymoons jsou o kvalitně stráveném společném čase v páru a vy budete vědět, kde se nejlépe propojíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *