Recenze objektivu Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR

Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR

Na víkend jsem měl od kamaráda půjčený objektiv Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR a měl jsem tak možnost tento „širokáč“ lehce otestovat. Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR je objektiv určený pro fotoaparáty Fujifilm s čipem formátu APS-C. V přepočtu na kinofilmový formát jde tedy o objektiv o ohnisku 24mm a DOF bude obdobná, jako na cloně cca f/2.1 u fullframe. Nejsem moc příznivcem objektivů ohniska širšího jak 35mm a tak jsem bral test jen jako takovou malou zkušenost s dalším Fuji objektivem. Ve výsledku jsem byl ale velmi mile překvapen.

Popis objektivu Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR

Objektiv jsem měl půjčený opravdu krátce a tak na nějaké větší testování nebyl čas. Fotil jsem s ním na fotoaparátu Fujifilm X-T20. Vzal jsem jej jen na výlet do lesa, kdy ale počasí nepřálo, celý den bylo zataženo a tak jsem nemohl vyzkoušet, jak objektiv „hvězdičkuje“ v protisvětle. Navíc jsem jel na místo, které jsem neznal a netušil jsem dopředu, co vlastně půjde fotit. Zkrátka – všechno špatně. První, co člověk zaznamená, je poměrně pomalý AF srovnatelný s AF u objektivu Fujifilm XF 23mm f/1,4 R. Není to ale nic strašného a fotit se s tím dají i akčnější scény, viz níže v recenzi. O objektivu jsem četl, že je ostření hlučnější ale osobně jsem žádný zvýšený hluk nezaznamenal, resp. mi přišel zcela v normě. Objektiv má pro Fuji klasické přepínání mezi AF a MF pomocí vysouvacího ostřícího kroužku. Což může nováčka docela zmást – bez mučení se přiznám, že já na to u Fujifilm XF 23mm f/1,4 R nepřišel a musel jsem se podívat do návodu. Ostřící kroužek se musí zasunout směrem k tělu fotoaparátu. Pak jde ostřit manuálně. Fuji má zkrátka některé věci jinak, než ostatní značky. Někdy je to dobře, někdy špatně.

Mile potěší velikost objektivu. Je to prcek, který je jen o něco větší, než zmíněný Fujifilm XF 23mm f/1,4 R a objektiv se krásně vejde třeba do kapsy. Váží pouhých 375g a je tak o cca 75g těžší, než Fujifilm XF 23mm f/1,4 R. Porovnávat mohu s objektivy od Canonu, které mají běžně kilo a jsou oproti tomuto objektivu opravdoví obři. Pokud bych měl porovnávat s Canonem, tak konkrétně ekvivalent ohniska 24mm, objektiv Canon EF 24mm f/1,4 L II USM váží 650g.

Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR
Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR
Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR

Parametry objektivu Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR

 • Světelnost pevného objektivu: 1,4
 • Maximální clona: 16
 • Konstrukce objektivu: 13 členů / 11 skupin
 • Stabilizátor optický: ne
 • Délka objektivu: 73mm
 • Počet lamel clony: 9
 • Ultrasonické ostření: Ano
 • Typ bajonetu: Fujifilm X
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 15cm
 • Hmotnost: 375g
 • Utěsnění (prach/vlhkost): Ano
 • Průměr filtru: 67 mm

Objektiv je podle popisu výrobce utěsněný proti prachu a vlhkosti, což ocení především cestovatelé a fotografové přírody. Nevšiml jsem si ale utěsnění bajonetu, jako mají objektivy řady L u Canonu. Překvapila mě nejratší vzdálenost možného zaostření, která činí 15cm. Díky ní si můžete hrát s kompozicí i u objektů, které jsou opravdu blízko. Celkově mě to ohnisko mile potěšilo, až jsem začal koketovat s myšlenkou, že by se mi objektiv hodil do výbavy. Navíc díky nízké cloně se můžete kreativně vyřádit i s DOF. Níže přikládám ukázku s pár fotografiemi požízenými na různé clony. Krásně na nich vidíte rozdíly v hloubce ostrosti.

Test objektivu Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR

Večer jsem vzal ještě objektiv do tělocvičny na trénink a zkoušel jsem s ním fotit za zhoršených světelných podmínek. Právě za horších světelných podmínek člověk ocení možnost fotit na nižší clony. Jak jsem psal výš, objektiv má krapet línější AF ale i trochu akčnější sport jsem s ním zvládl v pohodě nafotit k obrazu svému. Snad 90% fotek bylo ostrých, což je úžasný výsledek. Chce to jen trochu víc cviku, trpělivosti a naučit se s objektivem pracovat.

Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR
Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR
Fujifilm XF 16mm f/1,4 R WR

A pozor, největší překvapení přišlo doma. Když jsem sedl k počítači a natáhl si fotky, tak mi doslova spadla brada. Objektiv má nejen parádní podání barev ale je famózně ostrý. Už i na „plnou díru“, tedy f/1.4, jsou fotky řezavě ostré. Tak úžasnou kresbu jsem nečekal. Připadalo mi to srovnatelné, jako například kresba famózního objektivu Canon EF 100mm f/2,8 L Macro IS USM. U ak světelného objektivu jsem to nečekal. A jak jsem psal, že přemýšlím o nákupu této pevné 16ky, tak už mám tak nějak jasno a s novým tělem Fujifilm X-T30 přijde i tenhle parádní objektiv.

 

3 Comments

Submit a Comment
 1. Šestnácku mám přes rok a je vážně skvělá. Taky jmse se divil té ostrosti! Fotím hlavně krajinu takže autofokus neřeším. Jinak pěknej článek.

 2. Zdravím. Uvažuji nad koupí tohoto objektivu a když vidím ty krásné, ostré fotky, tak jen žasnu. Jsou nějak upravované? Vidím tam jakoby nějaký filtr – je to přímo z těla fotoaparátu, nebo v programu? Díky

  1. Zdravím, fotky jsou upravené ale nedoostřované. Ten objektiv kreslí parádně, je tím docela známý. Za sebe jej mohu jenom doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *