Proč jsou tak “in” světelné objektivy na svatbách?

Fotografování svateb se stalo jednou z nejdůležitějších a nezapomenutelných součástí všech svateb. Párům záleží na tom, aby jejich velký den byl zachycen v dokonalých fotografiích, které budou vyvolávat vzpomínky a emoce i po mnoha letech. Jednou z technik, která získala oblibu mezi moderními svatebními fotografy, je používání objektivů s vysokou světelností a focení na nízkou clonou. V tomto článku se podíváme na důvody, proč je tato technika tak moderní a trendy, a proč výsledné fotografie vypadají tak úžasně.

Soustředit se na to podstatné

Jedním z hlavních důvodů, proč se svatební fotografové rozhodují používat objektivy s vysokou světelností a fotí na nízkou clonu, je schopnost těchto objektivů odpíchnout hlavní motiv od pozadí. Nízká clona umožňuje vytvořit malou hloubku ostrosti, což znamená, že hlavní objekt, jako je například nevěsta nebo ženich, bude ostrý, zatímco pozadí je rozmazané. Tento efekt vytváří vizuální separaci mezi hlavním motivem a pozadím, a tím umocňuje jejich důležitost a zachycuje pozornost diváka. Výsledkem jsou snímky plné atmosféry a emocí.

Hrátky s perspektivou

Dalším důvodem, proč je fotografování na objektivy s vysokou světelností trendy, je krása rozmazaného pozadí. Když je pozadí rozmazané, vytváří se dojem hlubší perspektivy a zachycuje se atmosféra okamžiku na snímcích, které mají jakoby 3D look. To umožňuje, aby se hlavní objekt vynořil z fotografie a vyzdvihl se. Rozmazané pozadí také pomáhá odstranit rušivé prvky, které by mohly odvést pozornost od hlavního motivu, a vytváří tak čistší a estetičtější vzhled.

Vysoká světelnost a náročnost fotografování

Je třeba zmínit, že objektivy s vysokou světelností jsou často velmi drahé a vyžadují určitou míru zkušeností a technických dovedností při jejich používání. Jejich vysoká světelnost znamená, že mají schopnost zachytit více světla, což je přínosné zejména při fotografování ve špatných světelných podmínkách, jako je svatební ceremonie v kostele nebo večerní oslavy. Díky tomu fotograf může zachytit důležité okamžiky se zachovanou kvalitou a bez výrazného zvýšení citlivosti (ISO) fotoaparátu, což by mohlo vést k většímu množství digitálního šumu na snímcích.

Nicméně, práce s objektivy s vysokou světelností a nízkou clonou přináší také své výzvy. Hloubka ostrosti je velmi malá, což znamená, že je nutné se zaměřit na přesné zaostření na hlavní objekt a mít správně zvolenou kompozici, protože díky malé hloubce ostrosti není úplně jednoduché následně v postprocesu fotky ořezat. Pohybující se subjekty nebo situace s rychlým tempem mohou být obtížně zachytitelné, protože i malá změna v pozici může mít vliv na zaostření.

Pokud píšu o drahých objektivech, tak musím také zmínit drahé fotoaparáty. Díky malé hloubce ostrosti musí umět fotoaparát dobře a přesně ostřit – což umí drahé profesionální modely. Dále je nutné, aby měl možnost fotoaparát fotit na co nejkratší čas. Pokud totiž chcete fotit na nízkou clonu i ve dne, tak vám budou vycházet časy jako 1/8000 s, což umí také až dražší modely. Když to shrnu – není to tedy jen o objektivu ale také o kvalitním fotoaparátu.

Nádherné fotografie

Navzdory náročnosti se práce s objektivy s vysokou světelností vyplácí ve výsledných fotografiích. Jejich schopnost vytvořit rozmazané pozadí a zdůraznit hlavní objekt přináší jedinečnou atmosféru a estetiku do snímků. Fotografie zachycené na objektivy s vysokou světelností mají často poutavý a umělecký charakter. Jsou schopny vyvolat emoce, důrazně představit hlavní postavy a přinést dojemnost do celkového vizuálního příběhu svatby.

Nebylo tomu tak vždy

Focení na nízkou clonu je trendem posledních cca 15 let, kdy na trh přišly digitální fotoaparáty. Dříve s analogy bylo velmi těžké fotit na nízkou clonu a při focení vznikal velký odpad. Proto až digitály nabídly možnost nafotit tisíce fotek a vybrat pak ty nejlepší, které jsou ostré. Navíc, osobně si myslím, že i doba nahrává snímkům s rozmazaným pozadím. V minulých dobách nebylo v okolí tolik ruchu, cedulí, reklam, staveb atd. a zastával se názor, že fotka má být ostrá odshora dolů. Dnes je téměř nemožné takto reportáž nafotit, protože i v tom nejodlehlejším rezortu bude v okolí spousta ruchu.

Závěr

Fotografování svateb na objektivy s vysokou světelností a nízkou clonou se stalo moderním a trendy přístupem mezi svatebními fotografy. Díky schopnosti odpíchnout hlavní motiv od pozadí a vytvořit krásně rozmazané pozadí jsou tyto fotografie plné atmosféry, emocí a vizuálního půvabu. I přes vysokou cenu a náročnost fotografování s těmito objektivy jsou výsledné snímky věrným zachycením důležitých okamžiků svatebního dne a krásným uměleckým dílem. Svatební fotografie pořízené na nízkou clonu světelností jsou skvělou cestou k nezapomenutelným vzpomínkám a hodnotným dárkem pro novomanžele.

Pro každého svatebního fotografa je důležité mít širokou paletu objektivů, které umožňují různé přístupy a kreativitu. Objektivy s vysokou světelností se staly nedílnou součástí fotografické výbavy, které přinášejí jedinečnost a kvalitu do každého snímku. I přes jejich cenovou a technickou náročnost jsou však mnozí fotografové ochotni tyto objektivy pořizovat, aby mohli poskytnout nejlepší možné výsledky a vyjádřit svou uměleckou vizi.

Pokud jde o samotného fotografovaného, výsledné fotografie na objektivy s vysokou světelností přinášejí dojemnost a zdůrazňují jejich krásu a jedinečnost. Tyto snímky se stávají vzácným dědictvím, které si novomanželé budou připomínat po mnoho let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *