Na nejromantičtějším místě světa

Zamilovaný páreček mladých lidí se prochází zasněně ve svitu zapadajícího slunce romantickými uličkami lemovanými starými barevnými domy. Mladík něžně hladí dívku po vlasech, v dáli šumí moře a oba se cítí nádherně. Jsou totiž na nejromantičtějším místě světa, v Cinque Terre.

Láska je podle mnohých to nekrásnější, co lze v životě zažít. Samotný Shakespear o lásce napsal „Až teprve naše společná láska mi ukázala co je v životě důležité. Teď vím, že štěstí je jen poloviční, když se o něj nemáš s kým dělit, a že smutek je dvojnásobný, když ti z něj nemá kdo pomoci. S tebou jsem poznal, co to znamená opravdu milovat a jaké to je, když je moje láska opětována…“. Pokud se Shakespearem souhlasíte a máte se s kým dělit o své city, tak jistě přemýšlíte, kam svoji lásku vzít na dovolenou? Což takhle na nejromantičtějším místo světa do Cinque Terre?

Cinque Terre

Cinque Terre je skalnatá pobřežní oblast na italské riviéře. Nachází se v Ligurii na severovýchodě Itálie a zahrnuje celkem pět městeček – z toho je odvozen i název „Cinque Terre“, který by se dal doslova přeložit jako „Pět zemí“. Pro tato malebná městečka jsou typické terasovitě na těsno postavené domy na skaliscích a útesech těsně nad mořem. Od roku 1997 je Cinque Terre součástí světového dědictví UNESCO a v roce 1999 tu pak byl na ploše téměř 40 km² vyhlášen i národní park.

Představme si nyní ve zkratce všech pět měst. Monterosso al Mare má nádherné pláže a průzračně čistou vodu, stalo se tedy lákadlem především pro všechny milovníky plážového nicnedělání a chytání bronzu. Nachází se zde kostel San Stefano ve kterém jsou cenná umělecká díla z 16. století. Vernazza leží na skalnatém výběžku a typické jsou pro ni velmi strmé uličky. Corniglia je nejvýše položená a najdeme zde zříceninu hradu z 16. století. Městečko Manarola poznáme podle úzkých, několikapatrových domů, v jeho centru se nachází gotický kostel a je také zřejmě nejznámějším z pětice městeček. Riomaggiore je velice podobné Manarole, jen je poněkud větší.

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Oblast Cinque Terre byla osídlena prý už v období Paleolitu. Za dob starověkého Říma byla městečka již poměrně hojně osídlena a v této době vznikala také jejich jména, která si uchovala dodnes. Základy dnešních městeček jsou pak z 11. století, kdy celá tato oblast patřila Janovskému království a kdy se tu začalo ve větší míře pěstovat víno.

Dalo by se říci, že Cinque Terre zůstalo dlouho turisty neobjevené. Důvodem byla špatná dostupnost tohoto nádherného místa, které zůstalo celá staletí odříznuto od okolního světa. Ve známost přišlo až poměrně nedávno, koncem 90. let, kdy se ve větší míře začaly v časopisech objevovat fotografie shluku barevných domků na skalách. Obrázky skal, na kterých stojí chatrče a domy roztodivných barev, útesy o které se rozbíjí vlny, skvělé víno a úžasná atmosféra italské pohostinnosti činí z této oblasti velké lákadlo pro všechny romantické duše. V nejednom průvodci se tak dočtete, že Cinque Terre je nejromantičtějším místem na světě.

Dřívější nedostupnost tohoto místa je již minulostí. Z Cinque Terre se stala doslova turistická atrakce a všechna městečka jsou poměrně dobře dostupná železničním spojením. Avšak pozor, ne všechny vlaky zastavují v každém městečku! Pozor si dávejte i na to, abyste si orazili jízdenku ještě před vstupem do vlaku. Za neoznačené lístky dávají italští průvodčí nemilosrdně vysoké pokuty, já dostal pokutu 10 Eur.

Jak se do oblasti Cinque Terre dostat? Nejlépe z La Spezie vlakem do Riomaggiore, největšího z pěti městeček. Z něj se už jednoduše opět vlakem nebo pěšky dostanete do zbývajících městeček. Pokud nejste příznivci železnice a dáváte přednost automobilu, tak se obrňte trpělivostí, neboť vás čeká několikahodinové čekání na zacpaných silnicích. Když už se dostanete k městečku, tak ještě nemáte vyhráno. Je totiž obtížné najít volné parkovací místo a vjezd do center je povolen jen místním obyvatelům.

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre

Po příjezdu utrpí romanticky laděný cestovatel menší šok, neboť jej nepřivítá šum moře a vůně vína ale davy turistů nejrůznějších národností s mapou v jedné a láhví vína v druhé ruce. I já tento šok zažil. Když jsem se začal pomalu vzpamatovávat, rozhodl jsem se sehnat ubytování. V tom přišel další šok, neboť mi jsou nabízeny pokoje pro dva za 130 Eur na noc nejlevněji. Doporučuji ale vytrvat a ptát se v dalších penzionech a apartmánech. Možností ubytování je tu skutečně dost, místní totiž rychle přišli na to, že výhodnější než rybolov je pronajímat pokoje turistům. Po chvíli hledání a smlouvání mám pokoj pro dva za 70 Eur na noc – levnější jsem skutečně nesehnal.

Cinque Terre není proslaveno jen svými pestrobarevnými domy ale také tzv. Stezkou lásky, nebo-li Via dell´Amore, která vede po pobřeží z Riomaggiore do Manaroly. Stezka byla doslova vytesána do skály a je cílem mnoha zamilovaných párů z celého světa. Říká se totiž, že pokud se na Via dell´Amore vydáte se svou vyvolenou či vyvoleným a necháte někde na stezce zámek se svými jmény, budete se milovat celý život. Zámky se jmény se staly zajímavou atrakcí, neboť na stezce jich lze spatřit tisíce a to někdy na skutečně neuvěřitelných místech, až člověk přemýšlí, jak se dotyčný na ono místo dostal.

Romantika není zadarmo a tak i za vstup na Via dell´Amore se musí zaplatit a vstupné činí 6 Eur na den. Vstupné ovšem zaplatíte, až vystojíte asi půlhodinovou frontu. Proto doporučuji, zakoupit si vstupenky v infocentru na nádraží. Když mi paní zkontoluje lístek a já se s přítelkyní vydávám vstříc romantice, vrazí do mě mámel plešatý pán s vlaječkou. Ano, i zde proudí davy turistů s průvodci v čele.

Začíná to ve mně vřít, takhle jsem si rozhodně nejromantičtější místo světa nepředstavoval! Spěchám s přítelkyní dál směrem k Manarole. Doslova se prodíráme davy lidí. Jsem trochu zklamaný a náladu mi moc nezlepšuje ani výhled na překrásné moře. Když už se chci konečně zastavit a pořádně se rozhlédnout, tak se stávám nepřekonatelnou překážkou mase lidí proudících z obou stran. Jakoby ani nevnímali okolní krajinu, jen aby stezku prošli a udělali si pomyslný zářez na své trekové holi a tečku na mapě.

Do Manaroly přicházíme pozdě odpoledne, lidí je tu už méně a tak se procházíme po městečku. Jdu do obchodu koupit láhev vína, na výběr jsou tu desítky značek a ceny nejsou kupodivu ani nijak vysoké. Přes Via dell´Amore se v podvečer vracíme do  Riomaggiore. Je už tma a na cestu nám svítí pár hvězd a nádherný měsíc. Davy lidí jsou dávno pryč. Jsme s přítelkyní sami na Via dell´Amore a já si až teď pořádně vychutnávám tu krásnou atmosféru, vůni moře, kulisy skal a něžný vítr. V uších mi zní cinkání všudypřítomných zámků a v dálce se jako zjevení objevuje Riomaggiore.

Tam se vydáváme k molu, chceme si sednout na útes a dát si víno. Opět tu téměř nikdo není, jakoby všichni ti turisté, které jsme dopoledne viděli, najednou zmizeli. Na skalách sedí jen pár zamilovaných dvojic. Všichni jsou potichu a kochají se nádherným pohledem na domy nasvícené měsícem. Otvíráme víno a necháme se unášet tou překrásnou atmosférou. Už vím, proč je Cinque Terre tím nejromantičtějším místem na světě.

Pokud tedy i vy přemýšlíte, kam vyrazit se svojí milovanou nebo se svým milovaným, pak neváhejte. Cinque Terre bude určitě tím pravým místem. Pokud se nenecháte odradit davy turistů a zůstanete v této skvostné oblasti více dní, jistě neprohloupíte a objevíte skrytou krásu „Pěti zemí“ a romantika si tohoto místa si vás najde sama.

Článek vyšel v časopise Xantypa v roce 2011. Měsíc před vydáním článku postihly Cinque Terre ničivé povodně, ze kterých se městečka vzpamatovávala několik let.

Časopis Xantypa a Cinque Terre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *