Jak vypadat dokonale na svatebních fotografiích?

V dokonalém světě bychom byli všichni před fotoaparátem sebevědomí a nádherní jako supermodelky a manekýni z časopisů. Ale ve skutečnosti většina párů přistupuje ke svatebnímu portrétování s pocitem něčeho mezi trémou a naprostým strachem.

Je přirozené, že se při pořizování svatebních fotografií cítíte trochu nervózně – pro 99,9 % lidí je najmutí svatebního fotografa, který vás bude celý den sledovat, něčím neznámým a novým. Zejména muži z focení mají tak trochu obavu.

Jak vypadat na fotkách skvěle?

Dobrou zprávou je, že existuje spousta věcí, které můžete udělat, abyste se zbavili strachu a trémy a dosáhli nádherných výsledků, po kterých toužíte. Řiďte se mými radami, jak vypadat dobře na svatebních fotografiích, a budete se cítit báječně během několika málo minut ať už budete fotit kdekoliv.

1. Najděte si fotografa, kterému důvěřujete

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro to, abyste na svatebních fotografiích vypadali dobře, je, abyste se cítili dobře ve společnosti svého svatebního fotografa. Možná se to zdá jako klišé ale je to prostě fakt. Svatební fotograf s vámi bude trávit celý den, bude organizovat focení skupinek, bude organizovat focení házení kytice, krájení dortu atd. Nezdá se to ale svatební fotograf poměrně hodně ovlivní dění na svatbě.

S ohledem na to nehledejte jen fotografa, jehož práce se vám líbí (i když to je samozřejmě zásadní), ale také někoho, z koho máte dobrý pocit a umíte si představit, že si s ním budete dobře rozumět. To můžete posoudit tak, že si přečtete sekci O mně, kterou má snad každý fotograf na webu, prohlédnete si jeho účty na sociálních sítích a samozřejmě si s ním napíšete první e-maily.

Můžete si s ním také objednat zásnubní nebo rande focení, jak je uvedeno v bodě 2. To já osobně vřele doporučuji – focení vyjde na pár korun a je to skvělá příležitost, jak si vyzkoušet nejen spolupráci s fotografem ale také můžete zjistit, jaké to je stát před fotoaparátem.

Jakmile si fotografa objednáte, doporučuji si s ním domluvit schůzku nebo rozhovor přes Skype, protože to pomůže prolomit ledy a zjistíte, jak si navzájm rozumíte. Sám si takto volám přes Skype nebo chodím na schůzky ještě před samotným podpisem smlouvy.

2. Zvažte párové focení – focení zásnub

Pokud si myslíte, že by vám a vašemu partnerovi prospěla zkušební jízda, můžete si vždy objednat zásnubní focení se svým svatebním fotografem (nebo s fotografem, jehož rezervaci zvažujete). Nejenže tak získáte čas na vybudování dobrého vztahu s fotografem, ale budete mít možnost se před objektivem uklidnit a budete se díky tomu cítit mnohem víc pohodlně a vyladíte případné nelichotivé pózovací návyky.

Já jsem vždy za možnost předsvatebního focení nesmírně rád, protože sám zjistím, jak se pár chová, jak jim to nejvíc sluší atd. Pro mě jako fotografa je to také perfektní cesta k dokonalým svatebním fotografiím díky tomu, že si focení s párem mohu vyzkoušet nanečisto.

Pokud se vám to podaří načasovat tak, aby se focení shodovalo se zkouškou účesu a make-upu, tím lépe!

3. Najděte správné místo

Když se ve svém prostředí cítíte dobře, tak se to samozřejmě pozitivně podepíše i na výsledných svatebních fotografiích. Z tohoto důvodu je dobré s fotografem předem prodiskutovat místa, kde se budou portréty fotit. Váš fotograf bude mít pravděpodobně svůj styl focení a bude preferovat určitá místa a čas focení ale ve výsledku se dá na všem domluvit.

4. Kadeřníka a vizážistu vybírejte s rozmyslem

Je přirozené, že ve svatební den budete chtít vypadat báječně naživo, ale vytvořit vzhled, který se dobře promítne do fotografie, je něco úplně jiného. Proto doporučuji nechat to na profesionálech! Věnujte trochu času průzkumu “trhu” kadeřníků a vizážistek. Projděte si hlavně skupiny na Facebooku a mrkněte na doporučení nevěst ale nezapomeňte si prohlédnout i fotky těchto nevěst – často nevěsty doporučují své kamarádky začátečnice a ty nejsíš na svatební líčení najímat nechcete.

Až najdete ty správné lidi, otevřeně jim řekněte, co chcete, a nezapomeňte si po zkušebním líčení a česání pořídit několik fotografií – selfie se samozřejmě bude lišit od profesionálních svatebních portrétů, ale napoví vám, co můžete očekávat.

Za sebe musím dodat, že některé vizážistky zakotvily v době před 15 lety a často tvrdí, že na focení musí být líčení výraznější. Člověk se pak setká s líčením, kdy má nevěsta temné stíny pod očima, nad očima a líčka rudá jako Marfuška. Není to pravda, v době výrazných postprocesů by naopak mělo být líčení co nejpřirozenější a tzv. nahé líčení je za mě ideální volbou.

5. Opalujte se opatrně

Pokud před velkým dnem plánujete navštěvovat solárko, zvolte o odstín světlejší barvu, než jakou byste se běžně opalovali. Nebudu se tu zabývat vědeckými poznatky, ale umělé opálení často vypadá na fotografiích oranžověji než naživo a postproces může zvýraznit opálené/ neopálené linie.

Je také dobré mít na paměti, že vaše pleť může na fotografii vedle pleti vašeho partnera a svatebčanů vypadat tmavší, než jste očekávali. Dobrý fotograf často dokáže na fotografiích vyvážit odstíny pleti, ale s umělým opálením je mnohem obtížnější dosáhnout přirozeného efektu, takže počítejte s rozdílem mezi tím, co vidíte v zrcadle, a hotovými portréty.
Zkrátka, všeho s mírou a u opalování to platí před svatbou dvojnásobně.

6. Připravte si sadu pro úpravu make-upu

Fotografování nekončí ani po focení portrétů, takže se nezapomeňte během večera přelíčit a upravit. Jakmile se s vizážistkou dohodnete na konečném vzhledu, kupte si po zkušebním líčení několik jejích produktů, včetně přípravků na rty, pudru a korektoru. Pokud chcete na recepci zvýraznit své oči, můžete si pořídit také tužku na oči.

Na svatbách se většinou o nevěstu stará svědkyně nebo některá z pověřených kamarádek. Velmi často je potřeba upravit make-up hned po obřadu, kdy novomanželům přejí hosté a o slzy často není nouze. Samozřejmě dnes existují voděodolné řasenky ale málokterá odolá půlhodinovému poplakávání při objímání babiček a kamarádů.

7. Dobře se vyspěte

Je jen málo věcí, které můžete udělat, abyste skryli unavený vzhled, takže si před velkým dnem naplánujte alespoň osm hodin spánku. Vaše vizážista vám za to poděkuje a vědomí, že máte v nádrži spoustu paliva na celý den, vás uklidní.

Rozhodně nedoporučuji večer před svatbou pořádat žádné párty a alkoholové akce. Uvidíte, že svatba je docela fyzicky náročný počin a pokud budete mít kocovinu, tak si ji prostě neužijete a na fotkách rozhodně nebudete vypadat dokonale.

8. Použijte svou oblíbenou relaxační techniku

Každý má k relaxaci trochu jiný přístup. Někomu pomůže panák whisky – opravdu jen jeden, nechci si protiřečit s předchozím bodem. Někdo jiný může dávat přednost esenciálním olejům, józe, meditaci nebo playlistu svých oblíbených písniček. Často je to právě rozhovor s kamarádem nebo rodiči, který vás dostane do pohodové nálady. Tento tip je o tom, co vám vyhovuje a co vás hodí většinou do pohody.

9. Přijďte včas

Ve svatební den čas ztrácí smysl, takže je snadné se dostat do časového skluzu. Pokud jste ale rozrušení a vystresovaní ze spěchu, nebudete vypadat ani se cítit nejlépe, což se projeví na fotografiích. Proto se držte svého svatebního harmonogramu. Může to znamenat vstát o hodinu dříve, delegovat práci na poslední chvíli na kamarády nebo pověřit družičku hlídáním času, ať už je to cokoli – stojí to za to, abyste se zbavili stresu a uvolnili se.

Sám moc nemusím na minutu přesně navazující harmonogramy, kdy je na přesun stanoveno přesně 7 minut a minuta zpoždění znamená velký špatný. Ze zkušenosti vím, že takovou svatbu si neužijete ani vy, ani svatebčané. Raději do harmonogramu zařaďte méně aktivit ale s větší časovou rezervou.

10. Nesoustřeďte se na to, jak vypadá vaše tělo

Myslím si, že byste ve svůj velký den měli vypadat sami jako vy a neměli byste se starat o to, abyste se přizpůsobili společenským standardům krásy. Buďte sami sebou. Nejkrásnější svatební portréty jsou ty, na kterých pár vypadá šťastně a uvolněně, a to se těžko podaří, když se snažíte napodobovat nějakou slavnou influencerku nebo herečku.

Obavy z toho jak vypadáte v objektivu fotoaparátu často jen zvyšují napětí ve vašem těle a obličeji. Dobrý fotograf vás jemně nasměruje tak, abyste vypadali co nejlépe, a vezme v úvahu všechny ostatní faktory, které jsou ve hře, od světla a kompozice snímku až po to, jak se pohybuje vaše oblečení, takže důvěřujte jeho úsudku – a buďte sví.

11. S kyticí zacházejte opatrně

Způsob držení kytice závisí na její velikosti, tvaru a váze (pokud je nadměrně velká, počítejte s tím, že budete během dne žádat o pomoc družičku nebo svou polovičku), ale obecně platí, že byste ji měly držet zhruba v pase nebo v úrovni boků. Tak nebude nikomu zakrývat obličej a váš outfit bude také krásně vidět.

Zejména u focení skupinek je pozice květiny docela důležitá – neměly by být ukazovány na odiv stonky ale květenství a květina by neměla zakrýtvat ničí obličej – třeba vedle stojící družičky. Já při focení nevěstě květinu občas opravím, resp. nevěstu upozorním na to, jak má květinu držet. Myslím si, že to dělá většina fotografů.

12. Zachovejte si přirozenost

I ty nejpřirozenější svatební portréty vyžadují určité pózování. Opět vás k tomu nasměruje váš fotograf, ale mějte na paměti, že stále byste se měli tvářit a pohybovat přirozeně. Pokud si například nepotrpíte na pózování, nemá smysl, abyste měli tucet fotografií, na kterých se líbáte a se zavřenýma očima se k sobě tulíte. Dejte fotografovi vědět, co vám vyhovuje, a nebojte se navrhnout alternativy, pokud vám daná póza nepřipadá autentická.

Já sám fotím portréty formou procházky, kdy si novomanželé povídají, občas zapózují ale vše se děje nenuceně a přirozeně – chci, aby i fotografie vypadaly co nejvíc přirozeně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *