Fujifilm X-T20 v Maroku

V létě jsem si pořídil na cesty fotoaparát Fujifilm X-T20, který jsem tu představil v krátké recenzi. V lednu jsem poprvé X-T20 vzal do světa a nyní se s vámi podělím o své praktické zkušenosti z focení s tímto fotoaparátem. V Maroku jsem strávil 10 dní, na X-T20 jsem fotil a točil prakticky denně a přivezl jsem si přes 240 GB fotek a videí

Fujifilm X-T20 sbalený na cesty
Fujifilm X-T20 sbalený na cesty – aneb jak ušetřit místo

Jak se s X-T20 fotí?

Skvěle! Fujifilm X-T20 jsem si zamiloval. Jak už jsem zmínil v recenzi, hledal jsem foťák na focení a video – tedy zařízení all in one. Zároveň jsem chtěl něco menšího, než je má pracovní zrcadlovka Canon EOS 5D IV. Ovšem – ne na úkor kvality. A X-T20 to vše splňuje téměř na 100%. Je to malý fotoaparát, který se vám vleze i s nasazeným objektivem do menší fotobrašny. Do Maroka jsem si vezl spolu s X-T20 objektivy Fujinon 23/1.4 a na video pak stabilizovaný Fujinon 18-55/2.8-4. Dopadlo to ve výsledku tak, že jsem snad 80% fotek nafotil právě na zoom 18-55. Z části proto, že jsem neměl moc čas na výměnu objektivů a pak také proto, že ten objektiv je zkrátka “boží”! X-T20 i s nasazeným zoomem je poměrně nenápadný foťák a tak jsem jej měl prakticky nonstop zavěšený přes rameno a podle potřeby a příležitostí fotil jak to jen šlo. Na cesty doporučuji pořídit neoprenové pouzdro. Mně se velmi osvědčilo v tlačenicích na trhu nebo při trecích v horách. Navíc X-T20 není utěsněné, takže i z toho důvodu se investice do neoprénového pouzdra rozhodně vyplatí. Když jsem zrovna nefotil, tak jsem měl techniku schovanou ve fotobatohu – kde mimochodem zabírala asi třetinu místa, co jindy zabírá sestava 5D + 35/1.4 + 50/1.4. Díky tomu jsem si mohl dovolit přibalit diktafon, mikrofony a menší stativ.


Moje zkušenosti s objektivem Fujinon 18-55/2.8-4

Jak už jsem uvedl výše, na Fujinon 18-55 jsem nafotil většinu fotek. Trochu se za to stydím, jelikož jsem odpůrce zoomů, ale okolnosti prostě hrály do karet právě tomuto objektivu. Do Maroka jsem si vezl jen jedno tělo X-T20 a zkrátka jsem nestíhal objektivy měnit mezi natáčením a focením. I z toho důvodu přemýšlím nad pořízením druhého těla na další cestu, která mě čeká v dubnu. Fujinon 18-55 si zamilujete. Je to miniaturní seťák, který vás překvapí vysokou kvalitou výstupu. Fotky jsou ostré i na plnou díru. Měkčí okraje mají jen při zazoomovaní na nejdelší ohnisko – tedy na 55mm. Fujinon 18-55 si s X-T20 hezky rozumí a tato sestava poměrně svižně a přesně ostří i v horším světle. Odpad v podobě neostrých fotek je skutečně minimální – což majitele Canonu mile překvapí. K objektivu jsem si přikoupil UV filtr jako ochranu před znečištěním nebo poškozením předního členu. Objektivu opravdu nemám co vytknout a pokud přemýšlíte nad univerzálním zoomem, tak je určitě skvělou volbou. Jediné, na co si je nutné dávat pozor, je krytka. Moc dobře nedrží a občas sama vyskakuje při manipulaci s fotoaparátem. Já tu svou ztratil někde hluboko v horách Atlasu.


Výdrž baterie a ostření

Do Maroka jsem si vezl celkem 5 baterek. Jednu originální a čtyři Patona NP-W126S PREMIUM. Ve výsledku mi na jeden den vystačily 2-3 baterky a to jsem fotil/točil poměrně intenzivně. Trik spočívá v tom, že jsem přestal využívat displej a i při natáčení videí jsem používal pouze hledáček. Tak lze snížit spotřebu baterií na minimum. Ač se údajně nové baterky Patona NP-W126S PREMIUM nemají “tolik” přehřívat, jako jejich předchůdci, tak jsem občas foťák musel nechat po delším točení vychladnout. Ale X-T20 nikdy nebyl nijak extrémně přehřátý a foťák se ani nijak nezpomalil. Chlazení bylo spíš prevencí.

A teď k ostření. Jak Fujinnon 23/1.4 tak Fujinon 18-55/2.8-4 ostří na X-T20 skvěle. Počet nezaostřených snímků je zanedbatelný. Když už byla nějaká fotka neostrá, tak to byla většinou má chyba, kdy jsem zkrátka špatně zaostřil. Jsem zvyklý ze zrcadlovky raději fotit vždy víc variant snímku, abych měl pro jistotu vždycky alespoň jednu fotku ostrou. A najednou u X-T20 ta potřeba úplně odpadá. Cvak – fotka – ostrá hned napoprvé. Na to si člověk rychle zvykne.


ISO, barvy a úprava RAF souborů

V Maroku jsem fotil do nekomprimovaných RAF souborů, přičemž jedna fotka má ve výsledku cca 50 MB. Mnoho Fujistů si pochvaluje výstup do JPG, nicméně já zůstávám věrný rawům. Důvodů mám víc. Baví mě následné vyvolávání fotek v Lightroomu a hlavně chci mít kontrolu nad tím, jak bude fotka ve výsledku vypadat. RAF soubory převádím do DNG, které následně zpracovávám v Lightroomu. V Lightroomu jsem si pro Fuji musel vytvořit sadu nových presetů, protože podání barev je logicky odlišné od mých Canonů. Fotky z Maroka jsem chtěl vyvolat laděné více do teplých odstínů tak, aby odpovídaly atmosféře, kterou jsem v Maroku nasál. Problém jsem měl ze začátku jen s podáním pleťovky a s modrou – např. na obloze. Ale už jsem se naučil i tyto barvy snadno upravovat. Z RAFů z X-T20 toho lze dostat opravdu hodně a problém nebudete mít ani se silně podexponovanými snímky. Fotit lze bez obav i na vyšší ISO. Algoritmus výpočtu hodnot ISO má X-T20 odlišný od toho, který znám z 5D. Hodnoty ISO mi tak často skákaly i na ISO 3200 a fotografie jsou přesto v pohodě použitelné. Na fotoaparát s APS-C snímačem je to bezva výsledek.

Fujifilm X-T20 a video

Kvůli videu jsem si pořídil stabilizovaný objektiv Fujinon 18-55/2.8-4 a do Maroka jsem si vezl i menší stativ. Díky nízké váze X-T20 opravdu nepotřebujete žádný těžký stabilní stativ – můj půlkilový stativ značky Polaroid úplně stačil. Ale stativ potřebovat na video zkrátka budete. Na natáčení z ruky není X-T20 příliš vhodné. Stabilizace sice otřesy lehce utlumí ale pořád to není ono – srovnávat mohu např. s Panasonic G7, se kterým můžete poměrně pohodlně točit z ruky. Youtubeři si tedy X-T20 nejspíš neoblíbí – navíc X-T20 nemá displej výklopný do strany. Další mínus vidím v nezvládnutí přechodů z šera do světla – fotoaparát nezvládne upravit plynule clonu a ve videu postupně cloní po krocích. Akční točení s přechody mezi světly/stíny tedy X-T20 nezvládá. Na statické scény ze stativu je ale X-T20 perfektní a natáčení s X-T20 mě moc baví. Osobně točím spíš dokumentárním stylem, takže nevyužívám automatiku, točím statické scény a výše popsané nevýhody mě nijak moc netrápí. Co si oblíbíte, jsou barvy. Přímo ve foťáku si můžete vybrat několik filmových simulací. Já natáčím na Provia/Standard, přičemž mám nastaveno Highlight tone -2, Shadow tone -2, Color -1 a Sharpness -2. V defautlním nastavení byla videa příliš kontrastní. Při natáčení ostřím manuálně, i když by X-T20 zřejmě zvládla např. pohyb točit i na autofocus – ten jsem využil párkrát při točení na ulici, kdy jsem natáčel např. přípravu jídel a kde se prodavač pohyboval příliš rychle a nezvládal jsem jej manuálně zaostřit. Zvuk nahrávám buď přímo do X-T20 přes mikrofon RODE Videomicro a nebo pomocí rekordéru Zoom H1. Pokud budete chtít k X-T20 připojit mikrofon, tak budete potřebovat redukci z 3,5 jacku na 2,5 jack. Stojí pár korun a koupit musíte variantu s hranatými stranami. Kulatou redukci nelze do X-T20 připojit – museli byste redukci zabrousit. Vstup pro jack je totiž příliš blízko stěny fotoaparátu.

Jak hodnotím Fujifilm X-T20?

Pokud rádi cestujete a hledáte univerzální fotoaparát menších rozměrů s perfektním výstupem, tak je Fujifilm X-T20 skvělou volbou. Spolu s objektivem Fujinon 18-55/2.8-4 se stane vaším nepostradatelným parťákem. Doporučuji dokoupit UV filtr jako ochranu objektivu a neoprenový obal jako ochranu těla. Pokud plánujete fotit/točit intenzivněji, tak přikupte určitě i náhradní baterie. Za mě je to perfektní foťák a všem jej mohu jen a jen doporučit. Pokud máte jakékoliv dotazy nebo připomínky, tak se o ně podělte v komentářích pod článkem.

Ukázkové fotografie z Fujifilm X-T20

2 Comments

Submit a Comment
  1. Já osobně mám Olympus Om-d E-m10 a jsem hrozně spokojená. Chtěly bych si do budoucna pořídit ještě další objektiv, teď je tam pevná padesátka. Je to super na lidi, ale do místností nic moc.

    Jinak recenze je super a hrozně oceňuju možnost si fotky prohlížet upravené i RAW. To je fakt dobrý a dost mě to baví.

    Doufám, že bylo Maroko super:).

  2. Dost mě zaujal ten neoprenový obal, co je vidět na fotce, ale nemohu ho na webu dohledat. Nemáte nějaký konkrétní odkaz, nebo aspoň tip, kde ho sehnat nebo jak se osvědčil? Mám také Fuji x-t20 a sháním něco lehčího a kompaktnějšího než je klasická brašna, zároveň aspoň trochu odolného. Budu ráda za jakékoliv tipy. Díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *