Moc rád cestuji do zajímavých míst po celém světě. Baví mě na cestách fotit a poslední dobou mě také velmi baví natáčení cestovatelských videí. Jak to skloubit dohromady? Dlouho jsem nemohl najít fotoaparát, který by uměl skvěle točit a zároveň i skvěle fotit. Potřeboval jsem něco, co bude mít parádní výstup na vyšší ISO na fotkách a “něco”, co bude umět točit v rozlišení 4K a bude to především skladné. Doposud jsem jezdil na cesty vybaven tělem Canon EOS 5D Mk III s objektivy 35/1.4 a 50/1.4 a s touto sestavou jsem fotil. Na videa jsem si zase vozil nejrůznější kompakty, které měly stabilizaci obrazu a byly schopné točit právě do rozlišení 4K – podmínku 4K jsem si dal ne proto, že bych pak chtěl stříhat videa v tomto rozlišení ale proto, že pak bylo jisté, že v rozlišení Full HD budou výsledná videa koukatelná. Naposledy jsem ve Vietnamu natáčel se skvělým kompaktem Panasonic Lumix LX15. Jelikož ale většinou cestuji na hůře dostupná místa a počítám každý gram výbavy, tak mi tato kombinace příliš nevyhovovala. Ale nebylo zbytí, stále jsem nemohl najít žádný kompromis. Až společnost Fujifilm představila malinkou bezzrcadlovku Fujifilm X-T20 se snímačem velikosti APS-C a s možností točit videa v rozlišení 4K. Fotoaparát Fujifilm X-T20 jsem si objednal v létě v setu s objektivem XF 18-55 2.8-4 a teď se s vámi podělím o své první dojmy. Tato recenze bude upřímná, zmíním v ní nejen výhody ale i problémy, se kterými jsem se během focení s tímto fotoaparátem setkal.
Popis těla Fujifilm X-T20
Fotoaparát je opravdu malinký, tělo i s baterií váží kolem 383g a koncept fotoaparátu je celkem jasný – retro za každou cenu. I když na omak působí fotoaparát poměrně plastově. Baterie se ukrývá na spodní straně fotoaparátu a její výdrž je zhruba 350 snímků. Takže doporučuji dokoupit si do zásoby náhradní – já si pořídil raději 4. Na stejném místě pak najdeme slot pro SD kartu. Slot i prostor pro baterii jsou blízko stativového závitu. Takže pokud fotíte se stativem a nebo používáte různé popruhy uchycené ve stativovém závitu, tak počítejte s tím, že pro výměnu baterky/karty budete muset tato udělátka pokaždé oddělat. Fotoaparát má 3.0″ výklopný LCD displej, který je dotykový. Displej můžeme naklánět nahoru a dolů, nahoru a dolů, nahoru a dolů a zase nahoru a dolů. Do strany se mu ale moc nechce, což nechápu, protože pro natáčení je vytočení displeje do strany dost přínosné. Tedy alespoň pro mě. Přes displej jsem se naučil ostřit – a to jsem si myslel, že přes něj nikdy nebudu fotit. Ostření přes displej je ale skvělé a velmi přesné. Hledáček je digitální a je vybaven čidlem, díky kterému se po přiložení oka k hledáčku vypne displej a obraz se přenese do hledáčku. Pro mě je to skvělá vychytávka. Základní nastavení, jako jsou režimy, časy závěrky a korekce expozice můžeme nastavit přímo na těle fotoaparátu – pěkně postaru tak, jak to měly analogové zrcadlovky. Pokročilejší nastavení pak najdeme v menu po stisknutí tlačítka Q. A ještě pokročilejší nastavení potom najdeme v menu fotoaparátu.
Parametry Fujifilm X-T20
- 24.3 MPx APS-C X-Trans CMOS III Sensor
- X-Processor Pro
- Bajonet X
- 3.0″ výklopný dotykový LCD displej s rozlíšením 1 040 000 bodů
- OLED EVF 2.360.000 bodů (0,77 × zvětšení obrazu)
- hybridní zaostřování 91 AF bodů (7 x 13) nebo 325 AF bodů (13 x 25)
- 256 zónové TTL měření expozice
- ISO 200 – 12.800 a nebo neuvěřitelné rozšíření na ISO 100 – 51.200
- rozsah závěrky je 30 – 1/4000s a nebo elektronická závěrka až 1/32.000s
- 8 snímků za sekundu, až 25 raf v jedné sérii
- synchronizace s bleskem 1/180s
- WiFi
- 4K video (30, 25, 24fps) až 10 min. záznamu, Full HD video (60, 50, 30, 25, 24fps) až 15 min. záznamu
- rozměry těla jsou 118,4 x 82,8 x 41,4 mm
- hmotnost těla je 383g vč. baterie
Popis snímače a kvalita fotografií
Fujifilm X-T20 je osazen 24 Mpx snímačem APS-C X-Trans TM CMOS III. Nejedná se tedy o fullframe fotoaparát. Nicméně, jak si ukážeme dále, kvalita fotografií skvělá a svou kvalitou překvapí i majitele fullframe fotoaparátů. Přímo fotoaparát pak umí simulovat různé typy filmů. Vybrat si můžete barevné i černobílé filmy. Fuji má skvělé výstupy do jpg a mnoho fotografů toho využívá a přestává raw prakticky používat. V případě Fuji je spíš vhodné psát raf. Mimochodem, rafy mají kolem 50MB, takže si kromě baterek dokupte i karty navíc. Jde sice využít komprimovaný raf ale tato funkce docela žere baterku. Obrazová kvalita i na vyšší ISO je skvělá a fotografie jsou použitelné dokonce ještě u ISO 3200. Mimochodem, fotoaparát umožňuje fotit na ISO 100 až 51200. Rozsah závěrky je 30s až 1/4000s. Digitální závěrka nám pak umožní fotit i na 32000s.
Osobně jsem zvyklý fotit do rawu a fotky následně zpracovávat v Lightroomu. U Fuji jsem ale trochu narazil, neboť Lightroom si neumí s rafy X-Trans poradit, respektive je neumí kvalitně doostřit. O tom jsem ale věděl už při nákupu X-T20. Bral jsem to tak, že X-T20 je retro foťák, simuluje kinofilm a ke kinofilmu patří filmové zrno. Proto i ke zpracování rafů z X-T20 tak přistupuji a drobnou neostrost maskuji právě digitálním šumem. Pokud chcete snímky ostré tak, jak jste zvyklí ze zrcadlovek, tak si budete muset pořídit za 30 dolarů program Iridient X-Transformer, který umí raf z X-T20 vyvolat do dng souborů a zachová přitom ostrost i v detailech. X-T20 vás naučí zkrátka fotit trochu jinak. Ale upozorňuji – Fujifilm X-T20 jsem si pořídil jako fotoaparát na cesty. Zatím bych si s ním zakázku fotit netroufnul, i když někteří svatební fotografové si právě X-T20 a X-T2 pořídili a svatby s těmito fotoaparáty úspěšně fotí. Na konci článku najdete odkaz ke stažení testovacích raf souborů.
Fujifilm X-T20 a ostření
Mile mě překvapil autofokus u Fujifilm X-T20, který je poměrně rychlý a poměrně přesný. Fotoaparát je vybaven 91 zaostřovacími body, které jsou rozmístěny na 40% hledáčku. Samozřejmě ostření nemohu srovnávat s autofokusem Canonu 5D Mk III nebo 5D IV ale oproti kompaktům je to opravdu paráda. Autofocus se dobře chytá i za horších světelných podmínek. V nastavení fotoaparátu je navíc poměrně dost možností, jak si autofocus ještě víc zpřesnit a upravit daným podmínkám focené scény. Kvalitní autofokus se sériovým snímáním až 8sn./s řadí tento fotoaparát mezi fotoaparáty jako stvořené pro amatérské fotografy sportu nebo přírody. Zajímavou funkcí je také režim panorama. Ten určitě všichni znají z mobilních telefonů. Princip je u X-T20 stejný – zvolíme si, na kterou stranu panorama budeme fotit a pak už jen pomalu natáčíme fotoaparát v daném směru. A je to, máme panorama. Hned vedle pak najdete režim dvojexpozice, který jsem si zamiloval. Doporučuji jej vyzkoušet. Je to chytlavé a určitě vás hrátky s dvojitou expozicí začnout bavit.
Objektiv Fujifilm XF 18-55mm f/2.8-4.0 R LM OI
Fujifilm X-T20 jsem si koupil se setovým objektivem 18-55/2.8-4. Po přepočtu crop faktoru 1,5x to dělá 27-82mm. Objektiv jsem si pořídil hlavně kvůli natáčení videa, neboť je vybaven stabilizací obrazu, je malý a lehký a byly na něj všude jen a jen samé kladné recenze. A recenze nelhaly, objektiv je příjemně ostrý a na seťák je i nadprůměrně kvalitně zpracovaný. K němu ještě plánuji přikoupit objektiv 23/1.4, což bude po přepočtu moje oblíbená pětatřicítka.
U X-T20 mě při natáčení videa baví možnost barevně si video upravit už ve fotoaparátu právě díky obrazovým profilům simulujícím kinofilm. Při natáčení doporučuji jít do mínusu v nastavení u Shadow a Hightlight o 2 kroky. Poměrně dobře funguje aufocus, kdy si pomocí dotykového displeje můžete i během natáčení pohodlně přeostřovat. Další skvělou funkcí je detekce obličeje, kterou ocení zejména vlogeři a cestovatelé. V menu si dokonce můžete pohrát s nastavením detekce očí nebo obličeje a můžete si zvolit, zda upřednostnit obličej v levé nebo pravé části obrazu. Prostě paráda! Jak už jsem zmiňoval, fotoaparát neumožňuje vytočit displej do strany, což mnohé vlogery asi nepotěší. Naštěstí má ale wifi a je možné jej pomocí aplikace snadno propojit s telefonem a na telefonu si pak obraz pohodlně kontrolovat. Stejně tak můžete přes telefon pomocí wifi fotit. To se přiznám, že mě moc a moc baví.
Fujifilm X-T20 a video
X-T20 umí točit v rozlišení 4K. V tomto šíleném rozlišení můžete natáčet videa v sekvenci dlouhé až 10 min. s frame rate až 30 fps. Ve Full HD pak můžete točit sekvence dlouhé až 15 min. s frame rate až 60fps. Kvalita obrazu u videí mě velmi mile překvapila a byla také jedním z hlavních důvodů, proč jsem si X-T20 pořídil. Co mě ale nemile překvapilo a o čem jsem, přiznám se bez mučení, nevěděl, bylo to, že X-T20 nemá vstup pro 3,5 mm jack mikrofonu. Najdete tu sice vstup pro mikrofon ale jen 2,5 mm. Naštěstí to lze řešit redukcí za 15 Kč. Nicméně je redukce zase další blbostí, kterou s sebou musíte brát na cestu. Takže to beru od Fuji tak trochu jako lumpárnu. Zvuk z interního mikrofonu je nepoužitelný – je to jako chrčení ze starého rádia.
Co jsem nepochopil
Doteď jsem fotoaparát víceméně chválil. Jsem z něj opravdu nadšený, přesto musím zmínit i nějaké ty mouchy, které mě během testování doslova vytáčely. Jsem zvyklý jako první vyhodit návody. Návod prosím nevyhazujte. Fujifilm X-T20 vás dokonale naučí návody číst. Když fotoaparát vybalíte a poprvé zapnete, tak zjistíte, že i když voliče máte nastaveny správně, clonu také, čas také, tak fotoaparát si přesto dělá co chce. Je to tím, že je defaultně přepnutý do plné automatiky. Normálně mají všechny fotoaparáty automatiku na kolečku voliče režimů. Jen X-T20 ji má vedle voliče časů a je nazvána “Auto”. Takže zřejmě budete chvíli pátrat po tom, co děláte špatně. Když jsem to googlil, tak jsem zjistil, že naštěstí nejsem jediný. Další a asi nejvíc vytáčející je fakt, že video můžete točit jen v režimu video. Takže když jsem byl fotit výstavu a chtěl jsem si díla i natáčet, musel jsem pokaždé kolečkem přepínat mezi režimy. Jsem přitom zvyklý od jiných fotoaparátů na to, že video jde točit v jakémkoliv režimu, tedy např. i režimu priority clony – jen X-T20 zkrátka nemá button pro natáčení videa, video se natáčí spouští a jde jej tedy zapnout jen v režimu video. Prakticky pořád se peru s nastavením fotoaparátu a bez návodu se zkrátka neobejdu. Nedávno jsem chtěl vyzkoušet interní blesk – zapl jsem jej, blesk vyskočil ale nespustil se. Trvalo mi snad půl hodiny, než jsem zjistil, že je v nastavení fotoaparátu položka “sounf & flash”, kterou si můžete blesk vypnout. Samozřejmě byl blesk vypnutý. Jsou to naštěstí jen takové drbky, které ale trochu kazí celkový dojem z fotoaparátu. Snad je Fuji o nových modelů vyladí.
Výhody a nevýhody Fujifilm X-T20
Klady
- malý a skladný fotoaparát
- retro design
- skvělá kvalita obrazu oproti kompaktům
- skvělé ostření
- dostatek světelných objektivů
- možnost připojit externí mikrofon
Zápory
- nutnost zpracovat raf do dng pomocí ext. programu
- stativový závit blízko prostoru pro baterku
- plastový dojem z těla
- složité menu
Závěr a cena
Když bych to shrnul, tak je Fujifilm X-T20 skvělý fotoaparát pro všechny nadšené amatéry a cestovatele. Má svá negativa ale pozitiva je s převahou převyšují. Pokud nad tímto parádním retro foťákem přemýšlíte, tak neváhejte. Já jsem z něj nadšený a značka Fuji si mě tímto svým modelem spolehlivě zaháčkovala. Výhodou je také silné zázemí značky v prostředí sociálních sítí – na Facebooku je skupina českcýh Fuji fotografů, kde lze čerpat rady a tipy. Cena mnou pořízeného setu je kolem 33.000 Kč a koupil jsem jej na tomto e-shopu.
Galerie s neupravenými testovacími snímky z Fujifilm X-T20
Testovací raf soubory ke stažení
Zde si můžete stáhnout testovací raf soubory. Pozor, soubor má cca 1,7GB.
[sociallocker id=”16603″]
[/sociallocker]
Budu rád za jakékoliv připomínky a nebo dotazy. Máte už nějaký fotoaparát značky Fujifilm? Doporučili byste mi kromě objektivu 23/1.4 ještě nějaký jiný?
Dobrý večer.Uvažuji o koupi tohoto přístroje.Prosím Vás o informaci,Umí natáčet video ve formátu 16:9 ? Děkuji za odpověď. P.D.
Ano, umí (HD nebo 4K).
Zdravím Vás , a díky za přínosnou recenzi. Uvažuji také nad koupí Fuji X-T20. Do teď jsem fotil na Nikon D7000 plus seťák 18-105. Už se my nechce tahat velká a těžká zrcadlovka. Pro Fujifilm X-T20 + 18-55 Fujinon jsem takřka rozhodnutý, ale jde mi o to,jestli v dané cenové hladině ( cca +/- 30k) je,nebo není něco lepšího od konkurence, např. Olympus, Sony, Lumix atd.? Jak to vidíte Vy? Předem děkuji za odpověď.
Tomáš
Dobrý den, děkuji za pochvalu recenze. Olympus má menší snímač a kvalita fotek mi nepřišla příliš vysoká, takže já osobně bych jej z výběru vynechal. Sony má v ceně do 30 tis. povedenou řadu A6300 a se setovým objektivem se vejde do 24 tis., viz https://bit.ly/2BtWmY6 Nad Sony A6300 jsem původně uvažoval právě na cesty. Nakonec vyhrál Fujifilm X-T20 díky většímu výběru světelných objektivů.
Dobrý večer, mám úplně stupidní dotaz.. Když dám v menu – AF/AM , pak nemohu volit v bodech FOCUS AREA, AF MODE A AF-C COSTUM SETTING. V jakém režimu se mi toto nastavení “odemkne” a mohu upravit, abych ostřila např. na jeden bod. Předem moc děkuji za radu.